تفاوت‌ قاب‌های آلومینیومی با پنجره‌های upvc

تفاوت‌ قاب‌های آلومینیومی با پنجره‌های upvc

در اکثر کشورها پنجره‌های upvc بسیار محبوب‌تر از پنجره‌های آلومینیومی هستند. در حالی که در ژاپن و بعضی از کشورهای آسیایی، برعکس این واقعیت صحت دارد: اکثر پنجره‌ها دارای قاب‌های آلومینیومی هستند. بنابراین تفاوت بین این دو نوع چارچوب در چیست؟
قاب‌های آلومینیومی ارزان بوده و به سادگی نصب می‌شوند. در ژاپن، خانه‌ها معمولا با قاب چوبی و پارتیشن‌های سبک ساخته می‌شوند. پنجره‌ها به سرعت نصب می‌شوند. خانه‌ها نباید بیش از ۶۰ سال قدمت داشته باشند. پس از این زمان، آنها تخریب شده و یک خانه جدید در همین زمین ساخته می‌شود. قاب‌های آلومینیومی برای این نوع ساخت و ساز مناسب هستند، زیرا آنها با دوام، سبک و ارزان هستند. قاب‌های آلومینیوم در برابر رطوبت مقاوم هستند و آلومینیوم زنگ نمی‌کند، انواع آهنی زمانی که در محیط مرطوب قرار بگیرند، فقط در عرض چند ماه دچار اکسیداسیون می‌شوند و بعد از گذشت زمان کوتاهی باید تعویض شوند.
پنجره‌های آلومینیومی از لحاظ طول عمر نسبت به پنجره‌ دوجداره upvc بهتر هستند و آنها بادوام‌تر از upvc هستند، که عموما طول عمر آنها حدود ۲۵ سال است. با این حال، روش‌هایی وجود دارد که در آن پنجره‌های upvc و یا وینیل مقاوم عملکرد بهتری دارند و می‌توانند با طول عمر آلومینیوم برابری کنند.

مقایسه بین پنجره‌های upvc و قاب پنجره آلومینیومی

مورد اول مقاومت حرارتی است. خانه‌های ژاپنی در زمستان بسیار سرد و تابستان بسیار گرم هستند. بخشی از این عمدتا به دلیل وجود پنجره‌هایی با قاب‌های آلومینیومی در زمستان است که به عنوان یک عایق حرارتی عملکرد مناسبی ندارند، آنها گرما را در خانه نگه نمی‌دارند و در تابستان مانع نفوذ گرما از خارج خانه به داخل آن نمی‌شوند. در حالی که پنجره‌های پی وی سی به طور خاص با شیشه‌های دو جداره، عایق خوبی هستند. آنها از فرار گرما یا سرما از یک اتاق جلوگیری می‌کنند و همچنین از نفوذ گرما و یا سرما به داخل خانه جلوگیری می‌کنند. این تحت عنوان مقاومت حرارتی شناخته می‌شود. مقاومت حرارتی بالای upvc موجب صرفه جویی در هزینه‌های گرمایش و سرمایش شما می‌شود. مقاومت حرارتی پایین آلومینیوم باعث افزایش هزینه‌های گرمایش و سرمایش خانه می‌شود.
یکی دیگر از تفاوت‌های مهم بین پنجره‌هایی با قاب‌های آلومینیومی و پنجره‌های یو پی وی سی مقاومت و ایمنی آنها است. آلومینیوم یک فلز سبک و شکل پذیر است. قطعات آلومینیومی به راحتی خم شده و به سادگی تا می‌شوند. این به این معنی است که آنها آسان‌ترین گزینه برای سرقت هستند. با این حال، upvc سخت، محکم و مقاوم است. upvc ماده سخت و مقاومی است که شکستن و خم کردن آن بسیار دشوار است. قاب پنجره‌های upvc دوجداره بخاطر استفاده از فولاد در داخل آن، بسیار ایمن‌تر از قاب‌های پنجره آلومینیومی در زمینه مقاومت در برابر عوامل مزاحم و سارقین هستند.
از دیگر تفاوت‌های پنجره‌های آلومینیومی با پنجره‌های upvc در انتقال صدا است. پنجره‌های آلومینیومی به راحتی صدا را منتقل می‌کنند در حالی که در صورت نصب درب و پنجره از جنس یو پی وی سی انتقال صدا به میزان قابل توجهی کم می‌شود و صداهای بیرون به داخل نخواهند آمد و صداهای داخل نیز به بیرون نمی‌روند.
آخرین نکته در مورد این دو نوع پنجره، نحوه جداسازی آنها است. بازیافت آلومینیوم بسیار آسان است. سالهاست که بسیاری از کشورها با استفاده فروش فلز بازیافت شده، قوطی‌های آلومینیومی را بازیافت کرده‌اند و هزینه‌های آن را پوشش می‌دهند. از سوی دیگر، بازیافت upvc کمی دشوارتر است. مواد پلاستیکی پی وی سی نوعی upvc است که از نفت تولید می‌شوند. از طرف دیگر یو پی وی سی هم به خوبی بازیافت می‌شود و یکی از مواد دوستدار طبیعت است. از یو پی وی سی می‌توان دوباره استفاده کرد، هر چند که درب و پنجره‌ دوجداره upvc که در ساختمان‌ها مورد استفاده قرار گرفته هنوز به پایان عمر خود نرسیده‌اند که نیاز به بازیافت داشته باشند، آنها می‌توانند به خوبی بازیافت شوند.